PACEMAKER

Mi a szívstimulátor?

A szívstimulátor fel tudja ismerni a szív ritmusgondjait, és elektromos impulzusokat küld, arra késztetve a szívet, hogy újra normálisan és pontosan működjön. (A szívstimulátor egy elektromos impulzust generál). Egy számítógépes chipből és egy kis elemből áll, melyek egy dobozba vannak zárva, és hosszútávon képesek működni.

A szívstimulátort a mellkas felső részébe vagy a hasba ültetik be sebészi úton. A generált impulzusok speciális szálakon, úgynevezett elektródákon (vezetők) át szállítódnak, melyek normális körülmények között a szívben vannak. Az elektródák abban is segítenek, hogy a generátor érezze a szív ritmusát. Ez azért is fontos, mert a készüléknek pontosan kell tudnia, hogy mikor küldje az impulzust.

Miért van szükségem szívstimulátorra?

Abban az esetben, ha a szívverések gyengék vagy rendellenesek, ez ájulásérzéshez, szédüléshez, fáradtsághoz, nehézlégzéshez (dispnoe), palpitációhoz vagy eszméletvesztéshez vezethet. Ilyenkor szüksége lehet egy szívstimulátorra. A szívstimulátor sok esetben segíthet abban, hogy a szív normálisan működhessen.

Honnan tudja a szívstimulátor, hogy mikor hozza létre az impulzusokat?

A szívstimulátor érezni tudja a szív ritmusát. A stimulátorokat be lehet “programozni”, hogy impulzust bocsássanak ki, vagy várják meg, amíg a szív magától elkezd működni. Egyes stimulátorok érzékelik azt, ha a beteg valamilyen fizikai tevékenységet végez - például lépcsőn megy fel vagy mozog - és ennek megfelelően növelhetik vagy csökkenthetik a szív ritmusát.

Miután a stimulátort beültették a szervezetbe, a beállításaikat változtatni lehet. Az orvosok és a klinikusok egy programozó készülékkel tudnak “komunikálni” a stimulátorral. Ez egy számítógép amelynek van egy készüléke (rúd), amely jeleket küld a testen át a stimulátorhoz. Az eljárás fájdalommentes. A program ugyanakkor adatokat jelenít meg a szívről, melyeket a stimulator összegyűjtött.

Hogyan érződik egy impulzus?

Az emberek többsége nem érzi az impulzusokat. A szívstimulátor elektromos impulzusa nagyon kicsi. Ha érzi az impulzusokat, az orvosa vagy a klinikusa változtathat a beállításokon, hogy ez önnek kényelmesebb legyen.

Mi történik, ha kifogy az elem?

Normális körülmények között a szívstimulátor öttől tíz évig működik. A működési időtartam az elem típusától függ, attól, hogy milyen gyakran küld impulzusokat, a beteg egészségi állapotától és más tényezőktől.

Az elem nem hirtelen áll meg. Folyamatosan merül le több hónapon keresztül, normális esetben annyi idő alatt, hogy az alatt lehessen a stimulátor helyettesítésre programálni a beteget. Az orvosok és klinikusok minden vizsgálat alkalmával ellenőrzik az elem állapotát. Amikor az elem töltöttségi szintje leesik, a stimulátort ki kell cserélni egy újjal, ennek érdekében pedig egy újabb beavatkozást kell majd önön elvégezni.

Kockázatok és előnyök

A szívstimulátorok nem jelentenek kezelést a szívbetegségekre. Nem kezelik a lassú vagy rendszertelen szívritmus okát. De azért, mert éveken keresztül meg tudják őrizni a szív pumpáló funkcióját, a stimulátorok jelentősen javítani tudják a ritmuszavarban szenvedő betegek életminőségét.

Mik a szívstimulátor előnyei?

A stimulátor javítja a szívnek azt a képességét, hogy időben és rendszeresen pumpálja a vért. Egyes embereknek teljes mértékben a szívstimulátorra kell támaszkodniuk ahhoz, hogy működésben maradjon a szívük. Sok betegnél megszűnnek a szédüléses és ájulásos tünetek. A stimulátor ugyanakkor egy “lelki nyugodtságot” adhat a betegnek. Biztonságban érzik magukat, mert a stimulator működésben tartja a szívüket.

Melyek a kockázatai a szívstimulátornak?

Egy kisszámú páciensnél felléptek szövődmények a szívstimulátor és az elektródák beültetése után. Ezek lehetnek a fertőzések, bizonyos reakciók valamelyik gyógyszerre, amelyet a műtét közben használtak, vérveszteség, vagy egy ér károsodása, a szív falának vagy más szervek károsodása. Ezeket a szövődményeket ki lehet javítani és kezelni lehet. Műtét után lehetséges, hogy rossz közérzete lesz vagy fáradtnak érzi magát, de ezek csak nagyon rövid ideig tartanak. Egyes betegeknél azonban a stimulátor beültetési helyén érzékelt rossz érzés fennmarad.

A korszerű stimulátoroknak több biztonsági tulajdonságuk is van. Előfordul néha, hogy a környező tárgyak miatt, amelyek elektromágneses mezőt generálnak, a stimulátor nem fog megfelelően működni. Az is előfordul, hogy az elektród vége megváltozott a szívben, és az impulzusnak így már nincs hatása. Nagyon ritkán a készülék kijöhet a mellkasi "zsebből".

Végül ne feledjék, hogy ezt a készüléket emberek készítették. Nagyon fontos ezeknek a készülékeknek a rendszeres ellenőrzése az utánkövetési látogatásokon, olyan gyakran, ahogyan azt az orvosa javasolja.

Lépjen kapcsolatba orvosával, ha:

  • észreveszi, hogy fáradt, nehezen lélegzik vagy megváltozik a szívverés ritmusa;
  • észreveszi, hogy a seb piros, meleg, duzzadt, fájdalmasabb, vagy váladékozni kezd;
  • azok a tünetek, amelyek a stimulátor beültetése előtt jelen voltak, újra megjelennek.