Tanácsok pácienseknek elektrofiziologia-es-beepitheto-implantatumok

TANáCSOK ELEKTROFIZIOLÓGIÁS VIZSGÁLATOK ESETÉN

Hogyan készülünk elektrofiziológiás vizsgálatra?

  • A beteget fel kell világosítani arról, hogy milyen gyógyszereket szedhet a vizsgálat elvégzése előtti napokon;
  • Vannak olyan helyzetek, amikor az orvos kérheti bizonyos kezelések felfüggesztését három-öt nappal a vizsgálat előtt. így például a cukorbetegeknek útbaigazítást kell kérniük a betegségüknek megfelelő gyógyszerek szedésével kapcsolatban;
  • A vizsgálatot megelőző nap estéjén a betegnek nem szabad élelmet fogyasztania;
  • A vizsgálat eredményei nem lesznek kielégítőek, ha a beteg nem tartja be a vizsgálatra való felkészülés szabályait.

Hogyan végzik a vizsgálatot?

Egy elektrofiziológiás vizsgálat időtartama körülbelül 45-50 perc. A betegnek, aki a vizsgálatra készül, egy helyi érzéstelenítőt adnak be, általában a comb tájékon, ahol majd a szúrást megejtik. A szúrás helyén egy nagy átmérőjű érbe bevezetnek két katétert, melyet elvezetnek egészen a szívig. A katéterek hajlékony, finom csövek, egyenként 2 mm átmérővel, melyet radioszkópiás követés alatt juttatnak a szívbe, és feladatuk, hogy állandóan rögzítsék a szívműködést és külső stimulátorhoz lévén kötve, elektromosan ingereljék a szívet. Ugyanakkor, a diagnózis felállítása céljából, szükséges gyógyszerkészítmények beadása az eljárás során.

Milyen kockázatok léphetnek fel?

Az eljárás előnyei jóval meghaladják az esetleges kockázatokat, éppen ezért érdemes elvégezni. A bőr átszúrása során felléphetnek szövődmények, mint például vérgyülem kialakulása a szúrás helyén, amely viszont idővel magától felszívódik. A súlyos szövődmények igen ritkák, 3000 esetből 1-nél fordulnak elő, és a következők lehetnek: nagyfokú vérzés, amely transzfúziót igényel, tüdő vagy szisztémás embólia, szívperforáció szívtamponáddal. Arra az esetre, ha szövődmények lépnének fel, az orvosi személyzet felkészült és rendelkezi a helyzet orvoslásához szükséges eszközökkel.

Elért eredmények

Az elektrofiziológiás vizsgálatok a ritmuszavarok kimutatására használt kivizsgálások, melyek segítségével pontosan megtalálható a ritmuszavart okozó terület. Az elektrofiziológiás vizsgálat jelentősen csökkenti a spontán ritmuszavarok kialakulásának kockázatát, segítve ezzel az orvosi személyzetet, hogy pácienseinknek a lehető legjobb kezelést tudjuk biztosítani.

Mikor írja alá a beteg a beleegyezési nyilatkozatot?

  • A vizsgálat elvégzésébe beleegyező nyilatkozatot a beteg a vizsgálat elvégzése előtt írja alá;
  • Mielőtt a beteg aláírja a beleegyezési nyilatkozatot, bátran kérhet információkat a vizsgálattal kapcsolatosan felmerülő kérdései tisztázása érdekében.

TANÁCSOK SZÍVSTIMULÁTOR BEÜLTETÉSE UTÁN

Mi történik, miután a kórházból hazaértem?

A műtétet követő napokban, hetekben önnek gyógyulnia kell. A seb fokozatosan begyógyul. ön jobban fogja magát érezni. Az elején lehetséges, hogy tudatosan érzi a stimulátor jelenlétét, de egy idő után már észre sem fogja venni.

Közvetlenül a műtét után:

  • Tartsa tisztán és szárazon a sebet. Ha észreveszi, hogy a seb piros, meleg, duzzadt, fájdalmasabb és folyadék folyik ki belőle, azonnal forduljon orvoshoz;
  • Kövesse a fürdéssel, kötszer cserélésével és tevékenységeinek újra indításával kapcsolatos utasításokat;
  • A szívstimulátorhoz közelebb eső karral csak könnyű mozgásokat végezzen. Kerülje a nyújtást, az emelést, a hirtelen mozgásokat és a csavarást. A gyógyulás előrehaladtával fokozatosan emelheti a karja használását;
  • Ne játsszon a stimulátorral és ne mozgassa a bőr alatt. Próbálja meg ne megütni vagy nekiütődni;
  • Tartsa be az orvosi programálásokat;
  • Tartsa mindig magánál a stimulátor azonosító kártyáját;
  • Ha az állapota nem javul, forduljon orvoshoz. Ne várjon az utánkövetéses előrejegyzett találkozásig.

Mi történik a követéses látogatásokon?

Normális esetben a követéses találkozások az orvos rendelőjében vagy a klinikán történnek. A vizsgálat nem fájdalmas. Egy rövid vizsgálat után az orvos vagy a klinikus elhelyezi a mellkason az EKG elektródjait.

Ezután ráhelyezi a mellkasra a rudat és a programozó készülék segítségével (számítógép, amely kapcsolatban van astimulátorral) megjeleníti és kinyomtatja szívről és a stimulátorról kapott adatokat. Ezekkel az adatokkal az orvos ellenőrizni tudja a stimulátor beállításait. Ha változtatások szükségesek, azokat helyben el is lehet végezni. Ellenőrizni fogja ugyanakkor a stimulátor elemét.

értesítse az orvost minden olyan problémáról, amely a stimulátorral, a szívével vagy az ö általános állapotával kapcsolatosan fellépett. Ugyanakkor ez egy jó alkalom arra, hogy kérdéseket tegyen fel a stimulátorral kapcsolatosan.

Mennyi időn belül térhetek vissza a megszokott életvitelemhez?

A rehabilitáció időtartama személyenként változik, de valószínű, hogy kisebb változásokat leszámítva vissza fog tudni térni előző életmódjához. Mielőtt visszatérne megszokott tevékenységeihez, a sebnek teljesen be kell lennie gyógyulva. Beszélgessen el orvosával arról, hogy milyen hamar tud visszamenni dolgozni, vezethet autót, végezhet fizikai gyakorlatokat vagy kirándulhat.

TANÁCSOK SZÍVDEFIBRILLÁTOR BEüLTETÉSE UTÁN

A kórház elhagyása után el kell telnie pár hónapnak, amíg megszokja az új helyzetet. Beszélgessen a családjával és barátaival a defibrillátorról. Annal ellenére, hogy a készülék nem gyógyítja meg a betegséget, amiben szenved, de adni tud egy bizonyos biztonságot. Beszélgetéssel a kezdeti félelmek és kételkedések legyőzhetők.

A legtöbb páciens gyorsan megszokja a defibrillátort. Az ők számukra e defibrillátor egy lehetőség arra, hogy újra aktív életük legyen. A legtöbb esetben a defibrillátor megelőzhet egy lehetséges tahikardiát, ezért a betegek egy tényleges életminőség javulást élvezhetnek.

SZOKÁSOK MEGVÁLTOZÁSA

Közvetlenül a műtét után figyelnie kell bizonyos dolgokra. Figyelje a sebet, és azonnal értesítse az orvost, ha az bepirosodik, megduzzad vagy váladékozni kezd. Az első. Napokban csak minimálisat mozgassa a defibrillátorhoz közelebb eső karját, hogy a seb zavartalanul gyógyulhasson. Miután begyógyult, szabadon mozgathatja a karját és a vállát. Az elején ellenjavallt a nehéz tárgyak megemelése. Az orvossal való beszélgetés után a séta, sporttevékenységek vagy a fürdés nem jelenthetnek gondot. A váll tájékán a ruhaneműk ne legyenek szorosak, hogy ne irritálják a vállat. Ne végezzen a karjával túl nagy kilengésű mozgásokat, mert ezek kedvezőtlen hatást gyakorolhatnak az elektródákra.

Miután a sebhely begyógyult, semmi nem tartja vissza az aktív életmódtól. Mindaddig, amíg az orvos nem ellenzi és önnek nem okoz kellemetlenséget és jól érzi magát, bármit megtehet, amit szeretne. Defibrillátor beültetése után a legtöbb beteg javíthat tevékenységein, mert a készülékkel már nem félnek attól, hogy segítség nélkül vannak egy ritmuszavar roham esetén.

A legfontosabb dolog az életminőslg javulásban az, hogy önnek jobban kell éreznie magát, bármilyen tevékenységet is végezzen.

MUNKA, SZAKMAI TEVÉKENYSÉG ÉS OTTHONI TEVÉKENYSÉGEK

Munkahelyén is és otthonában is újra aktívan élhet. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy bizonyos tevékenységeket kerülnie kell, mint például létrán való mászás, mozgólépcső használata, hegesztés vagy vitorlázás egyedül, ugyanis egy rövid szédülés veszélybe sodorhatja önt és a körülötte levőket. A napi bevásárlást gond nélkül megejtheti. A bevásárlóközpontokban a bejáratnál és a kijáratnál levő lopás elleni készülékek nem jelentenek gondot a defibrillátorral rendelkező személyek számára. A biztonság kedvéért azonban az ilyen helyeken gyorsan, megállás nélkül haladjon át.

Bizonyos tevékenységek, mint a számítógépen való dolgozás, vagy a háztartási gépek használata, gond nélkül végezhetők. Gyakorlatilag ki van zárva, hogy a szokásos elektromágneses mezők befolyásolják az ön defibrillátorát. Jó viszont, ha bizonyos tárgyaktól megtart egy körülbelül karhossznyi távolságot. Ugyanakkor ugyanúgy szórakozhat, mint régebben.

Mint defibrillátort viselő személy, a háztartási gépeket nyugodtan használhatja, ha azok megfelelően földeltek és nem próbálja őket megjavítani.

MIT TEGYEN SŰRGÖSSÉG ESETÉN?

Egy tahikardia elindulása esetén a defibrillátor megpróbálja megállítani azt egy enyhe antitahikardiás stimulussal.

Ha ez nem javít a helyzeten, egy kardioverziós elektromos sokkot használ a defibrillátor (ez a defibrillálás). Ebben az esetben figyelnie kell a következő dolgokra:

  • Keressen egy helyet, ahol nyugodtan leülhet, esetleg le is feküdhet.
  • Kérjen meg valakit, hogy maradjon ön mellett, hogy mentőt hívhasson, ha a probléma nem szűnik.
  • Hívja fel az orvosát, ha a defibrillátor működése után rosszul érzi magát.
  • Ha a defibrillátor működése után jól érzi magát, nem szükséges felhívnia az orvosát. Ha szükségét érzi, esetleg tudósíthatja az éppen történt eseményről. Az orvosa kérdezhet bizonyos dolgokat a következők közül:
    • Mit csinált mielőtt a defibrillátor működésbe lépett volna?
    • Mit érzett (félelem, hányinger, erős szívdobogás, gyengeség stb.)?
    • Hogy érzi magát az esemény után?

A betegek általában megértik, hogy ez a történés szükséges és elfogadják. Végül is a ritmuszavar veszélyes és nem a defibrillátor. Ez érvényes az ájulásszerű érzésre is, ami esetleg jelentkezhet. Ezt az érzést a ritmuszavar okozza és nem a defibrillátor. A defibrillátor biztosítja önt arról, hogy a kritikus helyzeteket szerencsésen átvészeli.

A defibrillátor által kibocsájtott sokkot a betegek többféleképpen érzékelik. Az elektromos impulzust a mellet ért erős, néha fájdalmas ütésként érzékelik. A mellkas és a test felső részének izomzata olyan erősen összehúzódhat, hogy ijedten felugorhatnak. Nem kell megijedniük ezektől a dolgoktól, mert ez csak azt jelzi, hogy a defibrillátor jól működik.