Hogyan történik a KOSZORÚÉR-PLASZTIKA eljárás?

A folyamat

Az angioplasztikát sebészi metszés ejtésével vagy a bőrön keresztüli lehet végezni:

  • A metszéssel végzett angioplasztika egy egészséges vénából használ egy részt (a vénadarabot általában a beteg lábszárából veszik) vagy egy szintetikus szövetet (patch) amelynek segítségével a beteg részt kijavítják, miután az ér falán egy metszést ejtettek.
  • A bőrön keresztül végzett angioplasztika egy felfújható gömbbel ellátott szondát használ. Ezt a módszert csak a lokalizált szűkületen lehet használni, és hatástalan az ér teljes elzáródása esetén. A jód tartalmú kontrasztanyag beadása lehetővé teszi, radiológiai követés mellett, a szűkület pontos lokalizálását és a szonda megfelelő elhelyezését. Ezt a beteg érbe egy másik perifériás éren keresztül vezetik be (például az a. femuralis); a gömböt, amely a szűkületnél van, felfújják, így az kitágítja az érintett részt. Miután elérték a kívánt eredményt (a szűkület teljesen eltűnik, vagy kismértékű szűkület marad, amely nem zavarja a vérkeringést), a szonda és a gömb eltávolítódik.

Az eljárásidőtartama általában másfél és két és fél óra között van, de az előkészületek és a felépülés miatt pár órát tart. A beteg az angioplasztikát követően a kórházban maradhat orvosi felügyelet alatt az éjszaka folyamán.

Melyek a szövődmények?

A transzkután angioplasztika súlyos szövődményei (az ér elzáródása az érfal hasadása következtében vagy vérgyülem, vérzés) nagyon ritkák. Egy idő után kialakulhat egy újabb szűkülete az érnek, melyet egy újabb angioplasztikával sikeresen kezelni lehet.

A koszorúerek újra szűkülésére, amely viszonylag gyakran fordul elő, a következő kezelési technikák vannak gyakorlatban:

  • Laser használata, vagy rotablátor használata (nagy sebességű fúró);
  • Stent beültetése (éren belüli váz).

A legtöbb betegnek szüksége van a következőkre a beavatkozás előtt:

  • Tüdőröntgen;
  • Vérvizsgálatok;
  • Electrokardiogram;
  • Vizeletvizsgálat.

Ezek külön időpont egyeztetést igényelhetnek és általában a beavatkozás előtt egy nappal végzik el. A beavatkozásra váró betegnek, a műtét előtti nap éjszaka 12 órától nem szabad semmilyen élelmet vagy folyadékot fogyasztania. Ha a betegnek műfogsora, hallókészüléke vagy szemüvege van, jó, ha nála van a műtét napján, hogy jobban tudjon kommunikálni a személyzettel.

Ugyanakkor meg kell mondani a z orvosnak vagy az asszisztensnek, ha rendszeresen szed véralvadás gátló gyógyszert, inzulint vagy vízhajtót, vagy ha allergiás valamilyen anyagra, mint például jód, tenger gyümölcsei, röntgenfelvételnél használt kontrasztanyagra, latex vagy gumira (például gumikesztyűk vagy a ballonok) vagy a penicillin családjába tartozó gyógyszerekre.

A beavatkozás előtt a betegnek aszpirint kell majd szednie, így azt is meg kell mondania az orvosnak vagy az asszisztensnek, ha nem vette be. A beteg a beavatkozás alatt ébren van, de gyógyszereket kap azért, hogy el tudjon lazulni.
Mi történik a beavatkozás után?

A betegnek teljesen kiegyenesedve, fekvő állapotba kell maradnia (ne hajlítsa be a térdét) addig, amíg az ágyéki mandzsetta a helyén van. Egy összetűrt lepedőt lehet elhelyezni a lába mellett hosszában, amíg a kötés rajta van, hogy emlékeztesse a beteget, hogy nem szabad behajlítania a térdét.

Miután a mandzsettát eltávolították, a betegnek még hat órán át teljesen egyenes, fekvő állapotban kell maradnia, hogy megelőzze a vérzést, de két óra elteltével az asszisztensnő egy párnát igazíthat meg neki. Ugyancsak az asszisztensnő fogja közölni a beteggel, hogy mikor kelhet fel az ágyból segítséggel, ez hat-hét óra elteltével miután a az ágyéki mandzsettát levették (vagy hamarabb, ha kollagéndugó volt az érbe téve).

A betegnek csak tiszta folyadékot szabad fogyasztani, amíg a mandzsettát leveszik, mert ebben az időszakban felléphet hányinger. Miután már engedélyt kap arra, hogy étkezhet, a betegnek sóban és koleszterinben szegény étrendet kell követnie.

A beteget kórházban tarthatják megfigyelés miatt a következő napig. Azonnal értesíteni kell az orvost vagy az asszisztensnőt, ha láz vagy mellkasi fájdalom jelentkezik, az ágyéki vagy a láb tájék fájdalma vagy duzzanata. Ha az ágyéki tájékon vérzés jelentkezik miután a beteget kiutalták a kórházból, sürgős orvosi segítséget kell hívnia és le kell feküdnie azonnal. Vetkőzzön le és tartsa nyomás alatt a sérült részt ott, ahol érzi a pulzust.

Vesse le a ruháit és tartsa nyomás alatt a sérült részt ott, ahol érzi a pulzust. Ha az angioplasztika alatt stent lett beültetve, a betegnek véralvadást gátló gyógyszereket kell szednie, hogy megelőzze a véralvadék kialakulását a beültetett stent körül. Amikor a beteg eléggé felépült a beavatkozás után és elbeszélgetett orvosával a további ápolásról, otthonába távozhat.

A beavatkozást követő napokon a betegnek többet kell pihennie. Közlekedhet lépcsőn, de lassúbb ritmusban, és a bélmozgások alkalmával nem szabad erőlködnie. A beteg aktivitása fokozatosan növekedni fog, míg eléri a műtét előtti szintet, ez általában a beavatkozást után eltelt első hét végére várható.

Mi történik a beavatkozás után?

Annak ellenére, hogy a koszorúér angioplasztika alatt végzett eljárás kinyitja az elzáródott eret, nem vezet a koronária betegség meggyógyításához. Az életmód azon tényezőit, melyek súlyosbíthatják a koronária betegségeket, mint amilyen a dohányzás és a zsírban gazdag étrend, meg kell változtatni. Ugyanakkor ajánlott egy rendszeres fizikai tevékenység végzése, hogy a szív állapotát javítani lehessen.