Mi a KORONAROGRÁFIA?

A koszorúérfestés (koronarográfia) egy olyan eljárás, amely a szív koszorúereit vizsgálja, a következő célokkal:

  • Különböző keringési rendellenességek felfedezése ezen a területen, melyet a koszorúerek szűkülete (beszűkülése) okozhat;
  • Beavatkozás a károsodott ér kitágítása érdekében abban az esetben, ha szűkület vagy elzáródás van.

Ez a vizsgálat akkor ajánlott, ha szívinfarktus vagy angina pectoris gyanúja áll fenn, pontosabban:

  • Kitartó mellkasi fájdalom (lásd az angina pectoris jellemzőit)
  • Lipotímiák, szinkopék (vagyis ájulások és eszméletvesztések) egy kardiovaszkuláris kockázattal rendelkező betegnél (magas vérnyomás, magas koleszterin szint, cukorbetegség stb.)
  • Rendellenes elektrokardiogram (EKG) (iszkémiás szívbetegségre jellemző elváltozások, ritmus zavarok)
  • Iszkémiás szívbetegségre jellemző elváltozások a szív ultrahangos vizsgálatánál;
  • Dilatatív kardiomiopátiák kivizsgálása esetén (olyan eset, amikor a szív tágulásának ki kell deríteni az okát)
  • Rendellenes biológiai kivizsgálások (nő a szív enzimeinek vagy a troponinnak a szintje).

Ennél az eljárásnál X sugarakat és egy jódot tartalmazó kontrasztanyagot használnak. A vizsgálat elve az, hogy lehetőséget nyújt a kardiológusnak arra, hogy a kontrasztanyag segítségével elhomályosított koszorúereket láthassa.

Egy katétert bevezetnek az ér belsejébe (artera femoralis) és azután elvezetik egészen a szív közelébe, ahol majd befecskendezik a kontrasztanyagot, amely összekeveredik a vérrel: így a szív vérérhálózata láthatóvá válik (a radiológiai képmellékleteken, a jódnak a sugár-átnemeresztő tulajdonságának köszönhetően).

Hogyan zajlik le a koronarográfia?

Egy kardiológus orvos, akinek intervencionális kardiológiában is szakképesítése van, végzi el a vizsgálatot. A vizsgálat alatt a beteg a hátán fekszik. Folyamatosan ellenőrzik a szívritmust és a vérnyomást.

A vizsgálat steril körülmények között és helyi érzéstelenítésben zajlik. A kardiológus előbb fertőtleníti a bőrt a combtőnél és helyileg érzéstelenít. Miután a terület érzéstelenné vált, bevezet egy katétert a comb verőerébe. Ezt a katétert azután továbbítja egészen a koszorúerekig. Az egész vizsgálat képernyőn való vizuális ellenőrzés alatt zajlik. Ezután bevezetik a kontrasztanyagot és a szív vérérrendszere láthatóvá válik a képernyőn.

Ha egy akadály láthatóvá válik, koszorúér angioplasztikát végeznek, amely a beszűkült ér kitágításából áll egy ballon segítségével és esetleg egy stent beültetésével (lásd koronáriás angioplasztika). A kivizsgálás körülbelül 30 perc - 1 órát tart.

A vizsgálat befejezése után eltávolítják a katétereket, és az a. femoralis szúrásának helyét (a comb tövénél) megnyomják az eret és egy nyomó kötéssel rögzítik, amely a beteg lábán marad 24 órán át. Szükséges 24 órán át az ágyban feküdni mozdulatlanul. így elkerülhetők az ér szúrásának helyén az esetleges vérzések. A kivizsgálást követő órákban normálisan étkezhet és fogyaszthat folyadékot.

Fájdalmas a koronarográfia?

A helyi érzéstelenítés egy szúrásból áll. Azután pedig beszúrnak a comb verőerébe. Ez enyhén kellemetlen lehet, de nem fájdalmas, az egész kivizsgálás helyi érzéstelenítésben zajlik.